Догляд за чотирилапими: поради для початківців

Автор: Animal Сlinic
Дата публикації:
Поділитися в соцмережах: Twitter Facebook
image

Плануєте завести тварину? Напевне, маєте чимало запитань щодо того, як підготуватися до такого важливого кроку та зробити життя улюбленця комфортним та повноцінним. Сподіваємося, з цієї статті, підготованої командою Animal Clinic, ви дізнаєтеся багато корисної інформації.

Вивчіть особливості породи та виду загалом

Будете купувати песика чи кота певної породи? Тоді рекомендуємо вивчити, для чого її було створено. Поцікавтеся, представники яких порід були прабатьками. Ця інформація дозволяє дізнатися, з яким характером, темпераментом та фізичними особливостями ви матимете справу. Також ознайомтеся з такими відомостями, як:

  • Тонкощі догляду за шерстним покривом.
  • Захворювання, притаманні породі, щоб вживати профілактичних заходів.
  • Нюанси харчування.

Якого б собаку чи кота ви не планували завести, важливо бути обізнаним про вид загалом. Вивчіть видотипову поведінку, навчіться розуміти мову тіла тварини, аби успішно вибудувати з нею довірливу комунікацію.

Здійсніть менеджмент середовища

Бути хорошим опікуном — означає організувати житловий простір таким чином, щоб попередити небажану поведінку тварини та забезпечити їй належний комфорт і безпеку. Радимо ще до того, як улюбленець завітає у ваш дім, вжити наступних заходів:

  1. Організувати закрите зберігання взуття. Так, ваші улюблені черевики точно не постраждають.
  2. Прикріпити спеціальні замки безпеки до місць зберігання побутової хімії, ліків, відра зі сміттям.
  3. Зробити електропроводку прихованою, розетки — закритими.
  4. Перевірити, чи є серед ваших хатніх рослин токсичні і, якщо так, подарувати їх іншим поціновувачам квітів.
  5. Вкрити слизьку підлогу покриттям, на якому улюбленець не ковзатиме.
  6. Продумати, як тварині діставатися з дивана на підлогу. Наприклад, цуценятам та собакам дрібних порід потрібна спеціальна допоміжна сходинка, оскільки подолання відстані з дивана чи ліжка до підлоги може зашкодити суглобам.
  7. Визначте місця, де тварина спатиме, їстиме й питиме. Треба придбати їй лежанку, що відповідає параметрам дорослого представника вибраної породи, та зручний посуд.

Ймовірно, з часом, навіть в такий продуманий план доведеться вносити корективи, наприклад, перемістити лежанку в інше місце. Та ці правила точно дозволять вам відчувати, що ви зробили максимум до появи вихованця вдома.

Подбайте про збалансований раціон

Можна годувати придбаним кормом або готувати їжу самостійно. Головне, щоб калорійність раціону відповідала віку, активності та стану здоров’я вихованця. У щоденному меню має бути баланс вітамінів, мінералів, жирів, білків та вуглеводів.

Ніколи не пропонуйте улюбленцеві недоїдки з власного столу. Особливо небезпечними є кістки, гостра та жирна їжа. Не можна годувати тварину самим м’ясом, бо це може спричинити порушення у травному тракті та різноманітні патології. Якщо на 100% не впевнені у виборі корму, варто проконсультуватися з ветеринаром.

Сплануйте розпорядок дня

Собакам комфортно жити за розкладом: щодня звичні справи мають відбуватися приблизно в один і той самий час, навіть у вихідні та святкові дні. Плануючи час для прогулянок, зважайте на вік та фізіологічні особливості тварини. Наприклад, цуценятам треба частіше ходити до туалету, а молодий та активний пес надворі потребує навчання та ігор. Плануючи рутину, пов’язану з собако, враховуйте і свої плани та потреби.

Коти також полюбляють впорядковане життя. Отже варто постаратися, щоб тварина знала, в який час її годують, в який граються, а коли можна спокійно відпочивати.

Продумайте план соціалізації

Це дуже важливий аспект першого періоду перебування собаки вдома, особливо якщо берете цуценя до 5-місячного віку. В цей період тварина все сприймає позитивно, а негативна інформація не відкладається в її пам’яті. Після цього віку знайомити тварину з новим вже не так легко. Радимо скласти план соціалізації та знайомити цуценя з трьома новими об’єктами на день.

Так, виходу на вулицю, де багато людей, має передувати візит ваших друзів чи родичів, щоб тварина звикла до подібного шуму. Заплануйте першу поїздку на авто, а вже тоді можна буде гуляти з собакою уздовж дороги.

Кошеня теж має пройти соціалізацію: звикнути їсти у вашій присутності, насолоджуватися увагою людей, перебувати на руках. У цьому вам допоможуть спеціальні тренування за допомогою смаколиків.

Важливим етапом соціалізації є перший візит до ветеринара. Чим раніше він відбудеться, тим спокійнішою тварина буде під час оглядів та процедур надалі. Знайомство з усім новим має відбуватися поступово, у спокійний для улюбленця та контрольований вами спосіб.

Похід до ветеринара

Відвідування ветеринара — обов’язкове правило для опікунів, які взяли вихованців з вулиці чи притулку. Придбана у заводчика тварина часто вже знайома з такими ветеринарними процедурами, як обробка від паразитів, огляд та вакцинація.

Візит до ветеринара варто здійснювати принаймні раз на рік, завчасно плануючи його відповідно до індивідуального календаря щеплень та даючи засіб від глистів за 10 днів до вакцинації.

Також походи до ветеринара можуть бути позаплановими: якщо тварина травмувалася, має нездоровий вигляд, зміни у поведінці тощо. Під час візиту до клініки собака має бути на повідці та у наморднику, а кіт — у переносці.

Індивідуальні правила для власника собак

Під час прогулянки з чотирилапим другом людина має подбати про безпеку людей та тварин, які перебувають довкола, а також чужого майна, яке може постраждати від дій собаки. Для цього існує низка правил:

  • Перед виходом надвір одягати на собаку повідець, а, якщо порода є в затвердженому Кабінетом міністрів переліку небезпечних, то ще й намордник.
  • Подбати про наявність нашийника з ідентифікаційним жетоном, особливо якщо собаку не було чіповано.
  • Не залишати тварину без нагляду.
  • Не вигулювати собаку у стані алкогольного сп’яніння.

Вигулювати домашнього улюбленця дитина може, досягнувши 14 років. До цього віку — у супроводі дорослих. Власник має брати на прогулянку пакети для збору фекалій тварини та прибирати за нею. Опікун має дбайливо та гуманно ставитися до вихованця. За жорстоке поводження з твариною статтею 299 ККУ передбачено кримінальне покарання.

Дресирування та виховання улюбленця

Виховання, окрім соціалізації, передбачає заняття для засвоєння бажаної поведінки. Так, кошеня треба привчити до лотка та дряпалки, навчити не сприймати руки та ноги господаря як іграшку. Підкріплювати позитивну поведінку котика слід похвалою та смаколиками.

Собаку теж треба привчити вдовольняти свої потреби, демонструючи поведінку, бажану для господаря: спокійно чекати, поки ви наповните миску кормом, гризти іграшки, а не майно, виконувати інші корисні команди. Собаки навчаються поступово. Спочатку формується умовний рефлекс першого порядку, потім другого, а далі — вищого. До прикладу, спочатку команда голосом «сидіти», потім команда жестом, а далі — клацанням пальцями. Похвала та заохочення — важливі інструменти позитивного підкріплення.

Виховання улюбленця варто починати з самого моменту, коли він у вас з’явився, інакше за час зволікання тварина набуде шкідливих звичок, яких буде важко позбутися. Важливо: уникайте покарань, навчаючи тварину, щоб зберегти цікавість до навчання та ваші довірливі взаємини.

Записатися на прийом Live-консультація
Viber чат
doggy

Любі клієнти!

Ми продовжуємо надавати послуги за цінами, сформованими до вторгнення РФ в Україну, попри підвищення курсу $ та здорожчання витратних матеріалів і медикаментів для нас у 2,5 рази. Все заради перемоги!